MINI-KOSZYKÓWKA

Charakterystyka gry:

Mini-koszykówka jest grą wzorowaną na koszykówce, lecz przystosowaną do możliwości rozwojowych dzieci w wieku ( do lat 12-tu ) wczesnoszkolnym, a nawet przedszkolnym. Osiąga się to przez zmniejszenie wymiarów boiska i sprzętu, ciężaru piłki oraz uproszczenie przepisów.

W grze uczestniczą dwa zespoły po pięciu graczy. Zadaniem każdego zespołu jest wrzucenie piłki do kosza przeciwnika i zapobiegnięcie zdobyciu piłki i punktów , przez zespól przeciwny. Mini-koszykówka jest grą dla dziewcząt i chłopców.

Piłka może być grana tylko rękami, a więc podawana, rzucana, podbijana, toczona lub kozłowana w dowolnym kierunku - przy zachowaniu określonych za sad gry. Nie liczy się jako błąd uderzenie piłki nogą lub inną częścią ciała tylko w tym przypadku, gdy nie jest to zrobione celowo.

Jeśli drużyna wejdzie w posiadanie piłki, musi w ciągu 30 sekund oddać rzut a do kosza. Niespełnienie tego warunku jest przekroczeniem i wówczas piłkę otrzymuje przeciwny zespół, który wprowadza ją do gry spoza linii bocznej.

Urządzenia i sprzęt

Wymiary boiska do mini-koszykówki wynoszą 28 x 15 m. Mogą by zastosowane inne wymiary, pod warunkiem zachowania proporcji między nimi są to - 26 x 14 m, 24 x 13 m, 22 x 12 m i 20 x 11 m. Wysokość zawieszenia kosz; od podłoża boiska wynosi 2,6 m. Tablice powinny być wykonane z twardego drewna, lub z odpowiedniego tworzywa, mieć wymiary :1,20 ( szerokość ) i 0,91 ( wysokość ).

Piłka do gry w mini-koszykówkę może być gumowa, z materiał syntetycznego lub ze skóry. Ciężar piłki wynosi 450-500 g, obwód 68-73 cm.

Drużyna

Każda drużyna składa się z 5 zawodników grających i 5 rezerwowych.

Drużyną kieruje trener, udziela on rad zawodnikom i decyduje o zmianie graczy.

Mecz składa się z czterech części. Każda część trwa 10 minut. Przerwy między pierwszą - drugą i trzecią a czwartą częścią spotkania trwają 2 minuty. Natomiast między trzecią a czwartą częścią przerwa wynosi 10 minut. W pierwszych częściach meczu udział muszą wziąć wszyscy zawodnicy. Zmiany graczy odbywają się w przerwach między poszczególnymi częściami meczu. Podczas pierwszych trzech części gry zawodnik musi grać najmniej w jednej, a najwyżej w dwóch 10-cic minutowych jej częściach.

Każdy zawodnik powinien występować jako rezerwowy w jednej z trzeci pierwszych części gry. Nie zezwala się na zmiany zawodników w pierwszych trzech częściach gry z wyjątkiem przypadków, gdy zawodnik jest kontuzjowany, zdyskwalifikowany lub popełnił pięć przewinień osobistych. Podczas tych części gry, każdy gracz musi przynajmniej całą jedną z nich przebywać na boisku jako zawodnik i przynajmniej całą jedną część gry pozostawać na łąwce jako rezerwowy. W czwartej części gry, na prośbę trenera, może być przyznana każdej drużynie jedna przerwa na żądanie trwająca 1 minutę.

Zawodnicy mogą być zmieniani podczas tych przerw na żądanie. Zawodnik, którego drużyna jest w posiadaniu piłki nie może pozostawać dłużej niż 3 sekundy w polu trzech sekund przeciwnika. Przekroczenie tego przepisu jest błędem, piłkę przyznaje się drużynie przeciwnej do wprowadzenia jej do gry.

Sędziowie nie powinni orzekać błędu, gdy zawodnik stojąc na polu 3 sekund nie bierze udziału w rozgrywanej akcji nieumyślnie powodując błąd. Gdy dokładnie pilnowany zawodnik, trzymający piłkę przez 5 sekund, nie rzuca, nie toczy lub nie kozłuje - popełnia błąd. Piłkę przyznaje się drużynie przeciwnej do wprowadzenia jej do gry.

Sędzia ogłasza piłkę za przetrzymaną, gdy dwóch lub więcej zawodników przeciwnych drużyn trzyma trwale jedną lub dwie ręce na piłce. Po ogłoszeniu decyzji o przetrzymaniu piłki sędzia wznawia grę rzutem sędziowskim w najbliższym kole pomiędzy dwoma walczącymi o piłkę zawodnikami. Każda część gry rozpoczyna się rzutem sędziowskim w kole środkowym, gdzie sędzia podrzuca piłkę pomiędzy dwoma dowolnymi przeciwnikami. Piłka powinna być dotknięta po osiągnięciu najwyższego punktu przez jednego lub obu zawodników biorących udział w rzucie sędziowskim. Wszyscy pozostali zawodnicy powinni pozostawać na zewnątrz koła do chwili dotknięcia piłki. Jeżeli popełniony zostanie błąd, piłkę należy przyznać drużynie przeciwnej do wprowadzenia do gry spoza boiska. Jeżeli zawodnicy obu drużyn popełnią błąd, rzut sędziowski należy powtórzyć. Sposób poruszania się z piłką .

Kiedy grający zamierza poruszać się z piłką, może kozłować, znaczy odbijać piłkę od podłogi tylko jedną ręką?

Grający, który posiada piłkę w czasie ruchu, nie może wykonać więcej niż d kroki (tempo) na podłożu i musi pozbyć się piłki przed wykonaniem trzeciego kro (dwutakt). Grający, który otrzymuje piłkę, w czasie gdy się zatrzyma, albo otrzymaniu piłki zatrzymuje się przepisowo, ma prawo do wykonania obrót (piwotowania). Piwotowanie oznacza obrót ciała na nodze zakrocznej.

Obliczanie punktów. Za celny rzut do kosza liczy się 2 punkty, a za celny rzut wolny 1 punkt koszu z gry lub celnym ostatnim rzucie wolnym, zawodnik drużyny przecie w ciągu 5-ciu sekund wprowadza piłkę do gry rzutem z za linii końcowej. Spotkanie wygrywa zespół, który uzyska więcej punktów. W przypal uzyskania wyniku remisowego, uzyskany rezultat powstaje nie zmieniony i dogrywki nie rozgrywa się.

Rzut wolny jest przywilejem danym zawodnikowi dla zdobycia jednego p rzutem wykonywanym z pozycji bezpośrednio zza linii rzutów wolnych. Rzuty wykonuje zawodnik, na którym popełnione zostało przewinienie. W przypadku zawodnik jest zdyskwalifikowany za powtarzające się niesportowe zachowanie, wolne wykonuje dowolny zawodnik drużyny przeciwnej.

Rzut do kosza przy wykonywaniu rzutu wolnego winien być wykonany w 5-ciu sekund. Żaden zawodnik nie może dotknąć piłki zanim nie dotknie ona W czasie wykonywania przez zawodnika rzutu wolnego, inni zawodnicy zajmować następujące pozycje :

- dwaj zawodnicy drużyny broniącej dwa miejsca najbliższe kosza,

- inni zawodnicy winni zajmować na przemian kolejne pozycje.

Jeżeli podczas ostatniego rzutu wolnego piłka nie dotknie obręczy i rzut jest wolny piłkę przyznaje się drużynie przeciwnej do wprowadzenia jej do gry. W mini koszykówce wszyscy zawodnicy powinni wykazywać najlepiej umianą współpracę i sportowe współzawodnictwo. Zawodnik nie może ignorować napomnień sędziów i zachowywać sil sportowo. Zawodnik powinien być zdyskwalifikowany, jeśli mimo wcześniejszego upomnienia popełnił to samo przekroczenie. gara : przewinienie należy zaliczyć winnemu, a następnie przyznać drużynie przeciwnej prawo do wykonywania rzutów wolnych oraz posiadanie piłki celem wprowadzenia jej do gry. winienia osobiste i techniczne Przewinienia osobiste orzeka sędzia w stosunku do każdego uczestnika gry. spowodował kontakt osobisty z przeciwnikiem przez trzymanie, popychanie. uwianie nóg, nadużywanie siły fizycznej, blokowanie, szarżowanie, utrudnianie ;przeciwnikowi poruszania się przez wysunięcie ręki, barku, biodra lub kolana albo s odchylenie swojego ciała w nienormalną pozycję ani stosowanie innych sposobów.

Grający z drużyny broniącej popełnia przewinienie osobiste, jeśli trzyma. cha lub w inny sposób przeszkadza przeciwnikowi w poruszaniu się bo boisku. miast atakujący popełnia przewinienie osobiste, jeżeli powoduje zetknięcie obcą, lub też nie stara się uniknąć kontaktu osobistego ze stojącym nieruchome roniącym przepisowo graczem z przeciwnego zespołu.

Kiedy dochodzi do kontaktu osobistego między grającymi, prowadzący sanie stosuje następujące sankcje: - upomnienie w stosunku do gracza naruszającego zasady gry, - wykonanie dwóch rzutów wolnych przez poszkodowanego.

Jeśli przewinienie nastąpiło w innych sytuacjach, grę wznawia zespół przeciwny boiska, w miejscu gdzie dokonano przewinienia. Jeżeli popełnione zostało przewinienie na zawodniku będącym w trakcie urywania rzutu do kosza, a rzut ten był niecelny, to należy przyznać temu zawodnikowi dwa rzuty wolne.W przypadku gdy rzut z gry był celny, żadnych rzutów wolnych nie przyznaje grę wznawia zawodnik drużyny przeciwnej wprowadzając rzutem piłkę dc Przewinienie techniczne orzeka prowadzący w stosunku do grającego za portowe zachowanie oraz inne porządkowe naruszenie zasad gry. We wszystkich rodzaju przypadkach przyznaje się dwa rzuty wolne, które wykonuje dowolny drużyny przeciwnej. Po wykonaniu rzutów ten sam zespół, który wykonywał wznawia grę z połowy boiska spoza linii bocznej.

W przypadku obustronnego przewinienia, tak osobistego jak i technicznego, nie przyznaje się rzutów wolnych, lecz udziela się napomnienia każdemu z popełniających je graczy, a piłkę wprowadza się do gry rzutem sędziowskim na środku boiska. Gracz, który popełnił pięć przewinień (łącznie osobistych i technicznych) musi opuścić boisko. Może on być zastąpiony przez zawodnika rezerwowego.

Rzut wolny wykonuje się zza linii wolnych. Grający mogą się ustawić wzdłuż linii oznaczających pole rzutów wolnych - dwóch broniących na miejscach bliższych kosza, dwóch współpartnerów wykonującego rzut na dalszych miejscach wzdłuż tej linii. Żaden z grających nie może przekroczyć linii ograniczających pole rzutów wolnych, zanim piłka nie dotknie tablicy lub obręczy.

Jeżeli błąd popełni gracz rzucający, uzyskany punkt nie liczy się. Natomiast jeśli błąd popełniony został przez grających z zespołach przeciwnego, zalicza się punkt, o ile punkt był uzyskany. W przypadku rzutu niecelnego następuje jego powtórzenie.

Piłka poza boiskiem

Piłka jest poza boiskiem, jeżeli dotknie podłoża, zawodnika, osoby lub przedmiotu znajdującego się poza boiskiem albo na liniach ograniczających boisko. Grę wznawia zespół przeciwny spoza linii bocznej boiska. Natomiast po celnym rzucie z akcji i wolnym osobistym, piłkę wprowadza do gry zespół przeciwny spoza linii końcowej boiska.

Zasadne jest aby organizatorzy zawodów przestrzegali zakresu wieku i w miarę możliwości przydzielali drużyny uczestniczące w turniejach do grup w przedziale wieku jedno- lub dwuletnim.